INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jakub Szczawiński h. Prawdzic  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 2010-2011 w XLVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Szczawiński Jakub h. Prawdzic (zm. 1582), sędzia ziemski gostyniński (wówczas gostyński), poseł na sejmy.

Pochodził z rodziny piszącej się ze Szczawina Starego w pow. gostynińskim woj. rawskiego. Prawdopodobnie był wnukiem Mikołaja, podsędka, a następnie sędziego gostynińskiego (1491 – przed 4 IV 1509), synem jednego z jego synów: Sasina, Marcina lub Jana, którzy w r. 1525 występowali jako dziedzice ze Szczawina Starego. Być może ojcem S-ego był Sasin, który w l. 1527–9 pisał się ze wsi Roszki lub Roszki Zdziemiłowizna. Wiadomo, że S. miał dwie siostry, jedną zamężną za Borowskim, drugą za Sierzyńskim.

Przed 23 V 1557 został S. sędzią ziemskim gostynińskim. Był posłem ziemi gostynińskiej na sejmy: piotrkowski 1562/3 r., warszawski 1563/4 r., oba piotrkowskie 1565 r. i 1567 r. oraz warszawski 1570 r. Być może posłował także na sejm lubelski 1566 r.; wymienionym jedynie z nazwiska posłem z woj. rawskiego mógł być jednak zarówno on (wg W. Polaka), jak i kaszt. sochaczewski Paweł Szczawiński (wg I. Kaniewskiej). W l. 1563–5 pełnił funkcję poborcy podatków w ziemi gostynińskiej. W r. 1574 wchodził w skład sądu polubownego, dzięki pośrednictwu którego doszło do ugody między Agnieszką, wdową po Sebastianie Mniszewskim, a jej pasierbem Adamem i jego stryjami Stefanem i Adrianem Mniszewskimi; najprawdopodobniej był obecny na sejmie konwokacyjnym w Warszawie (30 VIII – 18 IX t.r.), na którym 7 IX ostatecznie rozstrzygnięto sprawę Mniszewskich.

W l. pięćdziesiątych XVI w. zajmował się S. sprzedażą zboża, które jego sługa Marcin Bronowski spławiał Wisłą do Gdańska przez komorę we Włocławku. W lutym 1577 wziął w zastaw za 20 fl. od dziedzica ze wsi Roszki Boleszczęta, Hieronima Sulistrowskiego, dział we wsi Roszki zwany Zdziemiłowo, trzymany przez niego od Macieja Szczawińskiego (prawdopodobnie brata stryjecznego S-ego) w zastawie za 45 grzywien. W l. 1579–80 wspólnie z Maciejem Szczawińskim oraz bratem stryjecznym, łowczym gostynińskim Rosławem Szczawińskim, posiadał działy we wsi Roszki Gorzewo. «Ogarnięty i nękany chorobą», dokonał 25 I 1582 podziału majątku. Główną spadkobierczynią uczynił żonę Jadwigę, a siostrzenicom Annie i Elżbiecie Borowskim, w przypadku zawarcia przez nie związków małżeńskich, zapisał odpowiednio 100 i 50 fl.; po śmierci żony 100 fl. miało ponadto przypaść siostrzenicy Annie z Sierzyńskich i jej mężowi Jakubowi Stawowskiemu, a po 50 fl. siostrzeńcom Wiktorynowi i Aleksandrowi Borowskim oraz Stanisławowi Sierzyńskiemu; 20 fl. legował S. na kościół w Gąbinie. U schyłku życia sprzedał swe dobra R. Szczawińskiemu za 800 fl., płatnych 24 VI 1582 S-emu lub jego spadkobiercom. S. zmarł w r. 1582.

W małżeństwie z Jadwigą z Mniszewskich S. zapewne nie miał potomstwa.

 

Niesiecki; – Kaniewska I., Małopolska reprezentacja sejmowa za czasów Zygmunta Augusta 1548–1572, Kr. 1974 tabl. 9 s. 71; Kolankowski L., Posłowie sejmów Zygmunta Augusta, „Reform. w Polsce” R. 5: 1928; Pacuski K., Możnowładztwo i rycerstwo ziemi gostynińskiej w XIV i XV wieku, W. 2009 (z błędami); Polak W., O dobro wspólne i egzekucję praw. Sejm 1565 roku w Piotrkowie, Tor. 2004; – Regestra thelonei Vlad.; Vol. leg., II 668; Wdowiszewski Z., Średniowieczne zapiski heraldyczne łęczyckie, „Mies. Herald.” R. 14: 1935 s. 147, – AGAD: Arch. Ostrowskich z Ujazdu, sygn. 1260, Arch. Skarbu Kor., oddz. I sygn. 49 k. 490, Księgi grodzkie łęczyckie, Inskrypcje, ks. 59a k. 376v–8.

Tadeusz Nowak

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.